9 marca 2017 r. odbyły się w świetlicy przy OSP Luzino eliminacje gminne 40. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Do współzawodnictwa stanęło 15 uczestników ze szkół gminy Luzino oraz jednostek OSP. Podczas eliminacji młodzież rozwiązywała testy pisemne, a następnie osoby, które zdobyły największą ilość punktów rywalizowały ze sobą  w tzw. „części praktycznej” polegającej na prawidłowym określeniu nazwy i zastosowania sprzętu strażackiego. W przerwie doskonalono znajomość udzielania I pomocy osobie nieprzytomnej oraz zapoznano się z obsługą defibrylatora AED. W wyniku ostatecznej klasyfikacji, w kategorii wiekowej 10-13 lat I miejsce zajął Kamil Pallach z Luzina, II miejsce – Agnieszka Modrzejewska z SP Sychowo, III – Jakub Wencel z SP Wyszecino. W kategorii 14-16 lat I miejsce zajęła Magdalena Jarzembińska, a tuż za nią uplasowała się Magdalena Sielaff – obie z Gimnazjum Publicznego w Luzinie. W grupie wiekowej 17-19 lat rywalizowało 5 uczestników. Najlepsze, podobnie jak w roku ubiegłym, okazały się Monika Drabik z OSP Luzino, a za nią  Amelia Bujak z OSP Zelewo. Na trzeciej pozycji uplasował się Artur Szulc z Zelewa. Zdobywcy I i II miejsc awansowali do eliminacji powiatowych, które odbędą się 7 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Wejherowie.

Eliminacje, których organizatorem był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Luzinie odbyły się dzięki zaangażowaniu nauczycielom: Agnieszce Pikuła z SP Kębłowo, Iwonie Stępkowskiej z SP Sychowo, Dorocie Pranga z SP Wyszecino, Mieczysławowi Brzeskiemu z SP Luzino, Markowi Hinz z Gimnazjum w Luzinie oraz opiekunom z ramienia OSP: Ryszardowi Groth i prowadzącemu Turniej – Sławomirowi Miotk. Prezentację sprzętu prowadzili druhowie OSP Luzino: Bartosz i Dominik Miotk, Stanisław Paszki i Marek Hennig. Wsparcia finansowego udzieliły Gmina Luzino, Nadleśnictwo Strzebielino z s. w Luzinie oraz Firma COMES z Bolszewa.