24 marca w remizie OSP Luzino, po 2 latach przerwy spowodowanych pandemią,  odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, które przygotował Zarząd Gminny Związku OSP RP w Luzinie pod przewodnictwem Prezesa Sławomira Miotk.  W szranki stanęło 24 uczniów z 5 szkół gminy Luzino oraz członkowie OSP Luzino i Zelewo. Reprezentanci naszej OSP nie zawiedli w w grupie szkół ponadpodstawowych: I miejsce zajęła Milena Gierszewska, II – Alicja Biernat, III – Martyna Rutkowska. Niestety sukcesu tego nie udało się wywalczyć chłopcom z naszej MDP z grupy klas V-VIII, gdzie Fabian Mroch uplasował się na VI pozycji, a Paweł Baruch na miejscu XIII.

Tym razem prym wiedli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Barłominie, którzy zajęli I miejsca w 2 kategoriach wiekowych: Piotr Waga (klasy I-IV) oraz Paulina Brzezińska (klasy V-VIII),  natomiast II miejsca zajęli w tych kategoriach: Seweryn Farbotko  (SP Wyszecino) i Jakub Krauze (SP Sychowo).

Zdobywcy I i II miejsc zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych turnieju, które odbędą się w Starostwie Powiatowym w Wejherowie 6 maja 2022 r.  Tematyka z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest trudna, wymagająca przyswojenia wiedzy, która często wchodzi w skład zajęć na szkoleniach dla osób dorosłych, chcących zostać strażakami OSP, dlatego tym bardziej szczególne podziękowania należą się opiekunom, którzy podejmują się powadzenia zajęć w zakresu ochrony przeciwpożarowej i tymi zagadnieniami zachęcają uczniów do nauki: Mirosławie Bobkowskiej (SP Barłomino), Iwonie Stępkowskiej (SP Sychowo), Annie Kurs (SP Wyszecino), Markowi Hinz (SP 2 Luzino), Mieczysławowi Brzeskiemu (SP 1 Luzino), Bartoszowi Miotk (OSP Luzino) i Amelii Bujak (OSP Zelewo).

Podziękowania należą się także naszym druhom z OSP: Markowi Hennig i Kacprowi Sędor, którzy wspomagali przebieg Turnieju w części praktycznej oraz zaprezentowali sprzęt naszej jednostki uczestnikom w czasie, gdy jury oceniało testy.

Nagrody w Turnieju w postaci albumów, książek survivalowych i przydatnych gadżetów sponsorowali: Nadleśnictwo Strzebielino, Firma COMES z Bolszewa oraz Gmina Luzino, a wręczał oprócz Prezesa Sławomira Miotk Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer.