Dnia 11 kwietnia 2017 r. o godz 11.00 w świetlicy przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Luzinie odbyła się wzruszająca uroczystość wręczenia Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Prezesowi OSP Luzino Janowi Schulz Medalu Honorowego im. Bolesława Chomicza. Medal został przyznany w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP, uchwałą z dnia 6 kwietnia br. Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie podpisaną przez Prezesa Waldemara Pawlaka.
Przypomnijmy, że Jan Schulz jest członkiem OSP Luzino od roku 1962. W tym okresie pełnił funkcję: w l. 1970-1985 – Sekretarza Zarządu OSP Luzino, a od roku 1985 do chwili obecnej – Prezesa Zarządu OSP Luzino. Od 1992 r. do 2011 r. był Prezesem Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Luzinie, w l. 1993-2005 był członkiem Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Gdańsku oraz członkiem Honorowego Sądu Koleżeńskiego (2002 r.). W l. 1999-2001 był Wiceprezesem Zarządu Powiatowego Z OSP RP w Wejherowie, w latach 2001 – 2011 – członkiem Zarządu Oddziału Powiatowego.
Uroczystość prowadził Prezes Zarządu Gminnego, Naczelnik OSP – Sławomir Miotk. Wręczenia medalu dokonali: członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Wiesław Kornacki, któremu towarzyszył w uroczystości członek Zarządu Wojewódzkiego Zygmunt Treder, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Wejherowie Mirosław Józefowicz oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie bryg. Jacek Niewęgłowski.
Gratulacje z okazji przyznania medalu, podziękowania za dotychczasową pracę poświęconą dla rozwoju jednostek OSP Luzino, Milwino i Zelewo oraz życzenia złożyli także obecni na uroczystości: Zarząd i strażacy OSP Luzino, Komendant Gminny Jan Dettlaff, członkowie Zarządu Gminnego – Prezesi OSP Zelewo i Milwino – Ryszard Groth i Rajmund Gaffke, Przewodniczący Rady Gminy Luzino Bartłomiej Formela, Wójt Gminy Jarosław Wejer, długoletnia była Skarbnik Gminy Luzino Mirosława Stolc oraz przejmująca obowiązki nadzoru nad świetlicą Zofia Miotk.
Uhonorowany podziękował obecnym za długoletnią współpracę. Przypomniał rys historyczny dotyczący rozwoju jednostek OSP na terenie gminy. Zwrócił uwagę na przychylność i zaufanie jakim obdarzyły go władze gminy po roku 1990 w kreowaniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dzięki temu była możliwość pozyskania nowych samochodów bojowych, zakup specjalistycznego sprzętu i umundurowania, budowa remizy w Zelewie i remonty strażnic w Luzinie i Milwinie. Uroczystość była też okazją do publicznego podziękowania złożonego przez Pana Jana żonie i córkom, obecnym na uroczystości, które przez dziesięciolecia wspierały go w pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej.