W dniach 23-26 sierpnia 2023 roku w województwie małopolskim, w miejscowości Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się zawody sportowo-pożarnicze w ramach przygotowania jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych, które są stałym elementem wyszkolenia zarówno dorosłych członków Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. 

Podział ze względu na przebieg wyglądał następująco:

1)Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze CTIF Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych odbywają się co 2 lata i są eliminacjami do Międzynarodowej Olimpiady Strażackiej CTIF MDP w 2024 roku. Zostały przeprowadzone w dniach 23-24 sierpnia 2023 roku wg. regulaminu CTIF. W zawodach MDP rywalizowały 41 najlepsze w kraju Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – drużyny dziewcząt i chłopców ze wszystkich województw oraz zwycięzcy poprzednich zawodów szczebla krajowego – trzy pierwsze miejsca (Konin 2021).

2) Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych są zwieńczeniem czteroletniego cyklu, w którym udział bierze ponad 100 tysięcy członków OSP. Zostały przeprowadzone w dniu 26 sierpnia 2023 roku. To największe i najważniejsze zawody realizowane w środowisku ochotniczych straży pożarnych w kraju są kluczowym elementem przygotowania i weryfikacji gotowości jednostek OSP zarówno w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym jak i poza nim, do udziału w działaniach ratowniczych.  W Krajowych Zawodach Ochotniczych Straży Pożarnych rywalizowało 39 najlepszych  drużyn pożarniczych OSP kobiece oraz męskie z poszczególnych województw oraz zwycięzcy poprzednich zawodów szczebla krajowego (Polanica-Zdrój 2019).

Zawody przeprowadzane zostały na Stadionie Miejskim Klubu Sportowego Kalwarianka.

W zawodach tych na sędziego został powołany nasz druh naczelnik Sławomir Miotk, co stanowi nie lada wyróżnienie, a my z tego jesteśmy niezwykle dumni.

Kategorie: Aktualności