Dnia 30 października 2019 r. na terenie cmentarza z XIX w. w Barłominie odbyła się uroczystość związana z przywróceniem pamięci i szacunku dla pochowanych członków Rodziny Żelewskich herbu Brochwicz oraz kolejnych właścicieli majątku Barłomino, wyznania ewangelickiego i katolickiego. Do udziału w uroczystości zaproszono także delegację OSP Luzino, która pod pamiątkowym kamieniem złożyła wiązankę kwiatów. Poproszono naszą jednostkę również o zabezpieczenie medyczne i utrzymanie w pogotowiu zapasowego agregatu prądotwórczego, w związku z faktem, że uroczystości miały miejsce na obszarze leśnym.

Kamień, upamiętniający pochówek Rodziny Żelewskich, który na mocy uchwały z dnia 25 marca 2015 r. ufundowała Gmina Luzino, odsłonili: Wójt Jarosław Wejer, Przewodniczący Rady Bartłomiej Formela, Władysław Halk, biskup Marcin Hintz oraz proboszcz Waldemar Waluk, który również poświęcił krzyż oraz pomodlił się za zmarłych. Z kolei biskup Marcin Hintz, zgodnie z tradycją ewangelicką – wspomniał o spoczywających na barłomińskiej nekropolii (luteranie nie modlą się za zmarłych, a modlą się o żyjących, wspominając umarłych).

Dalszy przebieg uroczystości pod hasłem „Z szacunku do minionych pokoleń” i miał miejsce w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego, gdzie wysłuchano część artystyczną przygotowaną przez nauczycieli i uczniów z SP w Barłominie oraz można było zapoznać się z wystawą fotografii i obrazów dot. działalności rodu Żelewskich oraz Barłomina.  Głos zabrali również m.in.: Andrzej Janusz – autor książki pt. „Żelewscy w cieniu von den Bacha”oraz krewni rodziny Żelewskich z Barłomina, którzy przyjechali m.in. z Poznania, Gdańska czy Wejherowa.

Zdjęcia: A. Hinz