W dniu 25 czerwca 2023 roku odbyły się VII Igrzyska Województwa Pomorskiego Ludowych Zespołów Sportowych na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Stawie przy ul. Sportowa 5. O  godzinie 8 wyruszyliśmy autobusem spod Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Luzinie. Organizatorzy przygotowali dla uczestników liczne dyscypliny i konkurencje, zespołowe oraz indywidualne. Dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych przewidziana została konkurencje spacer farmerów, w której drużyny skład wchodziło trzech druhów w pełnych umundurowaniach bojowych. Zadanie polegało na przeniesieniu kolejno worków z piaskiem o wadze 35 kg, 45 kg, 55 kg na odcinku 25 metrów. Czas wszystkich zawodników decydował o zajętym miejscu. Konkurencja była wyczerpująca oraz wymagająca dużego nakładu wysiłku fizycznego. Nasza drużyna w rywalizacji uplasowała się na podium i zajęła III miejsce. Otrzymaliśmy pamiątkowy puchar i medale za udział w VII Wojewódzkich Igrzyska LZS.

W czasie wolnym rozmawialiśmy z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej Myszewo i Nowy Staw. OSP Myszewo posiada pojazd pożarniczy Mercedes-Benz LAF 1113  [487G31] z napęd na wszystkie koła. Pierwsze dwie cyfry wskazują całkowitą masę w tonach, kolejne dwie cyfry wskazują jedną dziesiątą mocy silnika w koniach mechanicznych. Jego wiek to ponad 50 lat. Jednostka otrzymała kilka propozycji ofert kupna nawet za wartość 100 tys. zł, ale się nie zgodziła. Dh naczelnik Adam i Michał z OSP Nowy Staw pokazali wyposażenie remizy i pojazdów, a także stosowane przez strażaków środki ochrony indywidualnej. Miesiąc temu otrzymali GCBA 8+4/50 Renault Kerax z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Gdańsku. Na jego uwagę zwraca pojemność zbiornika – 8 tys. l, która przy akcji pożarniczej może stanowić przydatne zabezpieczenie. Co raz częściej spotyka się tworzenie tzw. centrów usług. Podobne rozwiązanie znajduje się w Nowm Stawie. Strażnica usytułowana została przy kompleksie budynków instytucji społecznych dla mieszkańców takich jak policja, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej z ZRM. Serdecznie dziękujemy druhom za przybliżenie ciekawostek związanych z ich funkcjonowaniem jednostek. 

Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z tutejszymi strażakami oraz również klika ujęć fotograficznych urokliwego miasta.

Kategorie: Aktualności